DIASTÁZA

Diastáza priamych brušných svalov, čiže rozostúpenie priamych brušných svalov od väzivového pruhu zvaného linea albumu, sa môže vyskytnúť vo viac ako polovici tehotenstiev. Diastáza predstavuje riziko cisárskeho rezu a veľmi sťažuje tlačenie pri pôrode, pretože v dôsledku rozostúpenia priamych brušných svalov už maternica nemá oporu vo svaloch, ale iba v slabom väzive, a tak sa jej horná časť začne nakláňať dopredu.

To má za následok, že sa aj maternicový čapík posúva z pozície, kedy smeroval nadol a nadväzoval na vaginálny kanál do bočnej orientácie. Okrem toho diastáza môže spôsobiť aj bolesti chrbta, zažívacie problémy ako plynatosť a zápchu a problémy s panvovým dnom.

Najlepšie je začať tehotenstvo bez diastázy, či už ide o prvé tehotenstvo alebo napríklad o tretie. Svaly sa totiž počas tehotenstva môžu natiahnuť aj bez rozostúpenia. Pokiaľ ale už začínate tehotenstvo s rozostupom, mali by ste sa snažiť ho udržať počas tehotenstva čo najmenšie. To umožní, že budete schopná lepšie tlačiť pri pôrode a znížite tak riziko cisárskeho rezu, problémov s chrbtom a panvovým dnom. Znížite tiež do určitej miery riziko vzniku strií, pretože bruško s diastázou je oveľa väčšie a koža sa musí oveľa viac natiahnuť. V neposlednom rade je potrebné povedať, že každé ďalšie tehotenstvo diastáza ešte zhoršuje.

Mgr. Mária Nováková

Fyzioterapeut
+421 907 584 616

Páči sa Vám čo robíme? Podporte nás!

SK84 8330 0000 0024 0177 6781